25 huhtikuuta 2026

Tutkimusmatka Viktoriaanisen ajan kirjallisuuteen!

Tutkimusmatka Viktoriaanisen ajan kirjallisuuteen

Viktoriaanisella aikakaudella viitataan Englannin / Yhdistyneet kuningaskunnat l. UK kuningatar Viktorian (1837–1901) hallitsemaan ajanjaksoon. Viktoriaaniseen aikakauteen voidaan liittää sellaisia määreitä, kuin moraali, nuhteettomuus, perhe-elämän- ja tapakulttuuri, kristillinen herätysliikehdintä, yhteiskunnallinen jakautuneisuus. Englannissa erityisesti ylä- ja alaluokka.  (Wikipedia).

Koskeeko Viktoriaanisuus vain englantilaista yhteiskuntaa? Pääosin varmaankin, sillä ei suomalaisessa kirjallisuudessa ainakaan puhuta viktoriaanisesta ajasta, suomalaisessa kirjallisuudessa tuota aikakautta edusti ihan eri suuntaus. No, eipä listallani olekaan suomalaista kirjallisuutta, mutta muitakin kuin vain brittiläistä kirjallisuutta on joukossa. Mainittakoon, että Austen, joka on mainittu jo aiemmissakin listauksissani, edustaa Viktoriaanisen ajan edeltävää aikakautta.

Aiempaan tapaan, jos olen löytänyt teoksesta suomalaisen käännöksen, on se kursiivilla. Jos olen lukenut teoksen, on se vihreällä. Jos minulla on jokin mielipide toeksesta, tai muuta kerrottavaa, olen sen sanonut. Minua erityisesti kiinnostavat teokset on erilaisella fontilla ja värillä.

Kirjailijaelämäkertoja:

Ackroyd Peter: Dickens

Edel Leon: Henry James

Bate Walter Jackson: John Keats

Battiscombe Georgina:  Christina Rossetti (elämänkerta runoilija Christina Rossetista)

Gittings Robert: John Keats

Holmes Richard: Coleridge

Robb Graham: Balzac ja  Victor Hugo -elämäkerrat

Sutherland John: Mrs Humphry Ward

 

Alcott Louisa May: Little Women / Pikku naisia (Yhdysvallat) 

Alcott kuuluu lempikirjailijoihini. Mielestäni hänen teoksiaan väheksytään aivan liikaa ja katsotaan aivan liian yksipuolisin silmälasein. Minulla on muutamia hänen suomentamattomia teoksia hyllyssäni ja yksi tarinakokoelma lukematta. 

Arnold Matthew Culture and Anarchy / Kulttuuri ja anarkia

Ashford Daisy The Young Visiters (or Mr. Salteenas plan)

Austen Jane (ennen Viktoriaanista aikaa)

Pride and Prejujice / Ylpeys ja ennakkoluulo

Emma / Emma

Mansfield park Kasvattitytön tarina

Balzac Honoré de

Cousin Bette / Bette-serkku

Eugenie Grandel

Barret Elisabeth The Poems of Elisabeth Barret Browning

Outoa, että Barret Browningin runoja ei ole juurikaan suomennettu (?) kuin muutamia eri julkaisuissa. Olen kuitenkin muutamia kertoja huomioinut, että kirjallisuudessa on viitattu hänen runoihinsa.

Beeton Isabella Mrs Beeton's Book Of Household,

Vuonna 1861 julkaistu opas kotitalouden hoitoon, kokoelma esseitä ja reseptejä. Tämä saattaisi olla ihan kiintoisa teos tutkittavaksi,vaikka itse en esimerkiksi ruokaa laittaessani seuraakaan mitään reseptiä, vaan teen mutu-tuntumalla. Reseptejä on kuitenkin toisinaan kiva lueskella ja saada inspiraatiota. 

Bennet Arnold Clayhanger

Bennetin teoksia on kyllä suomennettu joitakin, mutta tätä Clayhanger-trilogiaa ilmeisestikään ei. Edustaa kai lähinnä viihdekirjallisuutta.

 

  
Kuvakaappaus: Abebooks ja Otava 

 
Bird Isabella L. A Lady's Life in the Rocky Mountains

Matkakirja sisältää kirjeitä kirjailijan siskolle . Kirjailijasta on luku Mia Kankimäen kirjassa Naiset, joita ajattelen öisin. Nytpä kiinnostus heräsi niin Birdin teokseen kuin Kankimäenkin teokseen.

Boswell James The Life of Samuel Johnson / Tohtori Johnsonin elämä

Onkohan tämä Victoriaanisen ajan kirjallisuutta? Vai sitä edeltävältä ajalta.

Braddon M.E. Lady Audley's Secret / Hänen salaisuutensa

Bronte Anne:The Tenant of Wildfell Hall / Wildfell Hallin asukas

Bronte Charlotte:

Shirley / Shirley

Villette / Syrjästäkatsojan tarina

Jane Eyre / Kotiopettajattaren romaani

Bronte Emily Wuthering Heights / Humiseva harju

Aloin kerran lukea tätä tarinaa, vaan kesken jäipi. Samoin vanha mustavalkoinen Hollywood-elokuva taisi jäädä kesken syystä tai toisesta.Toisaalta tekisi mieleni lukea ja selättää tämä tarina, toisaalta erinäiset seikat taitavat olla kuitenkin liikaa mukavuusalueeni ulkopuolella.

Browning Robert Robert Browning's Poetry & The Ring and The Book

Burnett Frances Hodgson

A little Princess / Pikku prinsessa

The Secret Garden / Salainen puutarha

Burnettilta on suomennettu jokunen muukin teos, joihin olisi kiva tutustua, vaikka niiden suosio onkin jäänyt Pikku prinsessaa ja Salaista puutarhaa vähemmäksi ja saattanut jopa painua todelliseen unholan yöhön. Voisinkin mainita sellaisen teoksen, kuin Klorinda (A Lady of Quality), 1600-luvun lopulle sijoittuva aatelisnaisen tarina, joka kiinnostaisi todellakin paljon. E-kirjana tämä löytyisi, mutta mutta, lukisin kyllä mielelläni ihan fyysistä kirjaa.

Butler Samuel Way of All Flesh

Kirjailijalta on ilmestynyt suomeksi Erewhon niminen satiirinen utopia.

Byatt A.S. The Children's Book / Lasten kirja 

Hieman uteloittava teos kansiensa ja kuvauksensa perusteella. 

Capuana Luigi Giacinta (Italia)

Carlyle Thomas Life of John Sterling & Carlyle Thomas Past and Present / Mennyt ja nykyinen

Clarke Marcus For The Term Of His Natural Life (Australia)

Tarina miehestä, joka on tuomittu syyttömänä Australian rangaistussiirtolaan.  

Cockton Henry Valentine Vox

Avainsanoja teokseen: vatsastapuhuminen ja mielisairaalalait

Coleridge Samuel Taylor The Complete Poems of Samuel Taylor Coleridge

Olen lukenut Wordsworthin ja Coleridgen Lyrical Ballads -yhteisteoksen, joten jossain määrin runoilijan teoksiin on tullut tutustutta. Coleridgeakaan ei ole taidettu suomentaa laajemmin. Vanhan merimiehen tarina lienee tunnetuin suommennos.

Collet Camilla The District Governor's Daughters (Norja)

Norjan ensimmäinen feministi

Collins Wilkie

After Dark

Armadale

The Moostone / Kuun kivi

The Woman in White / Valkopukuinen nainen

Couperus Louis: Eline Vere,  Small Souls (Hollanti)

Tältä hollantilaiselta kirjailijalta on suomennettu teokset: Hiljainen voima ja Kuusikymmentä vuotta sitten.

Craik Dinah Maria Mulock John Halifax Gentleman

Kirjailijan Rampa pikku prinssi ja hänen matkustusviittansa on nettiantikvaritaateissa vastaan tullut lastenkirja, jota olen mielessäni pohdiskellut, josko ostaa tai ei. Suomeksi on ilmestynyt myös Jalo elämä. Hänen Italialaisen tytär -novelli on luettavissa Kansallisarkiston digitoiduissa, Kirjallinen kuukausilehti 1.11.1869.

Cronin A.J. Hatter's Castle / Hattukauppias ja hänen linnansa

Croninia on suomennettu aika paljonkin, voisin mainita ainakin teokset Kaivos ja kartano (The stars look down) sekä Neilikkanainen (Lady with carnations) sekä Laulajapapin tie (The minstrel boy).

Crowe Catherine

Susan Hopley (or Adventures of A maidservant)

Palvelustyttö yrittää selvittää veljensä murhaa ja rahavarkautta. Dekkariainesta siis.

Cummis Maria Susanna The Lamplighter 

Tarina kaltoinkohdellusta lapsesta, jonka lyhdynsytyttäjä ottaaa hoteisiinsa. Kiinnostaisi jossain määrin. 

Davis Rebekka Harding Life In The Iron Mills (USA)

Van Deyssel Lodewijk Een Liefde (Hollanti)

Dickens Charles

A Christmas Carol / Joulun-aatto tai Jouluaatto tai Jouluilta, tai Joululaulu tai Saiturin jouluyö tai Saiturin Joulu, Dickensin joulutarina (kuunnelma) tai Carl Barks-sovelluksena Roope Ankasta.

The Chimes / Kellot tai Joulukellot tai Uudenvuoden kellot / tai Kaksi kertomusta: Joululaulu ja Uudenvuoden kellot

The Cricket On The Hearth / Kotisirkka tai Älä rakasta minua vielä

Dickens Charles: A Haunted man And The Ghost's Bargain

Bleak House / Kolea talo

David Copperfiedl / David Copperfield

Dombey and Son / Dombey ja poika

Great Expectations / Suuria odotuksia tai Loistava tulevaiuus

Hard Times

Little Dorrit / Pikku Dorrit

Martin Chuzzlewits / Martin Chuzzlewits

Dickens Charles Nicholas Nicleby / Nicholas Niclebyn elämä ja seikkailut

Our Mutual Friend

The Adventures of Oliver Twist / Oliver Twist

The Mystery of Edwin Drood / Edwind Droodin arvoitus

The Old Curiosity Shop

Dickens Charles The Pickwick Papers / Pickwick-kerhon jälkeenjääneet paperit

Ah Dickens! Dickens kuuluu kyllä kirjahyllyni "aatelistoon". Pickwick-kerhon jälkeenjääneistä papereista en tosin niin innoissani ollut. 

Disraeli Benjamin:  Sybil (or The Two Nations)

Dostojevski Feodor Poor Folk / Köyhää väkeä (Venäjä)

Doyle Arhur Conan

The Sign of Four

The Adventures And Memoirs Of Sherlock Holmes

Study in Scarlet Punaisten kirjainten arvoitus

The Adventures Of Sherlock Holmes Sherlock Holmes 

The Case Book Of  Sherlock Holmes

The Greates Cases Of Sherlock Holmes

The Hound of The Baskerville / Baskervillen koira

The Lost World

The Memoirs Of Sherlock Holmes 

Suomeksi ilmestynyt Sherlock Holmesin muistelmat sisältää kolme Holmes-kokoelmaa: The adventures of Sherlock Holmes. The memoirs of Sherlock Holmes ja  The return of Sherlock Holmes.

Joitakin Sherlock Holmes -juttuja olen kyllä lukenut, en vain osaa nyt kohdistaa lukemaani mihinkään tällä listalla.

Dumas Alexandre The Lady Of The Camellias / Kamelianainen (Ranska)

Eliot George

Adam Bede

Daniel Deronda / Daniel Deronda

Felix Holt, The Radical

Middlemarch / Middlemarch

Romola

Silas Marner / Kankuri ja hänen aarteensa tai Silas Marner Raveloen kankuri

The Mill of the Floss / Mylly joen rannalla

Ellis Stewart Marsh Mainly Victorian (Viktoriaanisen kirjallisuuden kritiikkejä sisältävä teos)

Farrel J.G. The Siege of Krishnapur

Felix Charles The Notting Hill Mystery (dekkari)

Fern Fanny Ruth Hall

Fontane Theodor (Saksa)

The Stechlin

Effi Briest / Nuoren naisen kohtalo

Forster Margaret Lady's Maid

Fowles John The French Lietenant's Woman / Ranskalaisen luutnantin nainen

Freeman May E. Wilkins Pembroke (USA)

Freytag Gustav Debit And Credit / Vanha kauppiaskoti (Saksa)

Gaboriau Emile Monsieur Lecoq 

Kirjailijalta on suomennettu ainakin teos Hirttonuora kaulassa 1-4 (La Corde au cou). Monsier Lecoq on ranskalainen vastine Sherlock Holmesille. Ilmeisesti ei ole suomennettu.

Galsworthy John

Fraternity / Veljeys

The Forsyt Saga / Forsytein taru TV-SARJA

Gaskell Elisabeth

Cranford / Cranfordin seurapiiri tai Cranfordin naiset TV-SARJA

Mary Barton

North and South

Ruth

The Life of Charlotte Bronte

Gaskellilta on ilmestynyt suomeksi myös Sylvian kosijat (Sylvia's lovers) niminen teos.

Gissing George

New Grub Street

The Private Papers Of Henry Ryecroft

Goodman Alison (Australia)

The Benevolent Scociety Of  III Mannered Ladies

Edustaa nykykirjallisuutta, jos kohta onkin historiallinen romaani

Green Anna Katharine (USA)

The Leavenworth Case

Suomeksi kirjailijalta löytyy teokset: Tohtori, hänen vaimonsa ja kello sekä novelli: Sivu kolmetoista puuttuu, osana Pahan palkka -kokoelmaa.

Grossmith George &  Weedon The Diary of a Nobody / Ei kenkään päiväkirja

Haggard H. Rider

King Solomon's Mines / Kuningas Salomonin kaivokset

Seikkailukirjojen jonkinasteinen klassikkokirjailija, jos niin voi sanoa. En ole itse lukenut, mutta jonkinasteinen mielikuva on syntynyt näistä tarinoista, joita kyllä suomeksikin riittää.

Hardy Thomas

Far from the Madding Crowd / Kaukana maailman melskeestä

Jude the Obscure

Poems of Thomas Hardy

Tess of the d'Urbervilles / Tessin tarina

The Mayor of Casterbridge / Pormestarin tarina

The Return of the Native / Paluu nummelle

The Woodlanders

Wessex Tales

Hawthorne Julian The Lock And Key Library (USA)

Maailman tunnetuimpia jännitys- ja salapoliisitarinoita yhteen koottuna antologiana

Housman A.E. The Collected Poems of A.E. Housman

Howells William Dean (USA)

The Rise of Silas Lapham 

 

Kuvakaappaus: Kampin antikvaarinen kirjakauppa

Hughes Thomas 

Tom Browning's School Days / Tom Brownin kouluvuodet TV-SARJA

Joskus kauan kauan sitten nähty tv-sarja on jäänyt mieleen kummitelemaan, ja siksi haluaisin lukea tämän tarinan kirjanakin.

Hugo Victor (Ranska

Les Comtemplations

Les Misérables / Kurjat

The Toilers Of The Sea / Meren ahertajat

James Henry (USA)

Wings of the Dove

Daisy Miller

Terminations And Other Stories

The American

The Bostonian / Bostonin naiset

The Golden Bowl

The Lesson Of The Master And Other Stories

The Portrait of a Lady / Naisen muotokuva

The Princess Casamassima

The Soft Side

Washington Square / Washingtonin aukio

Jerrold Douglas A Man Made OF Money 

 

Kuvakaappaus: Short story reader

Jewett Sarah Orne (USA) The Country of the Pointed Firs

Kuulostaa kuvausten perusteella kiehtovalta teokselta. Harmi, että ei ole suomennettu. Voisin kuitenkin harkita lukea Gutenbergista.

Kavanagh Julia Nathalie

Keats John The Poems of John Keats

Kinglake Aleksander William Eothen

Kingsley Charles

To Water-Babies, A Fairy Tale for a Land Baby / Wellamon lapset

Westward Ho! / Länttä kohti

Wellamon lapset lienee satuklassikko. Olen sitä itsekseni miettinyt, josko tutustuisi ... Jokin kuitenkin hieman pidättelee, mene ja tiedä sitten, onko ennakkoluuloihin syytä tai ei.

Kingsley Henry Ravenshoe

Laski Margharita The Victorian Chaise Longue (aikamatkatarina)

Leskov Nikola (Venäjä)

The Cathedral Folk (alkuteos: Soborjane) / Tuomiokirkon alttaripalvelijat

Lover Samuel (Irlanti)

Handy Andy

Marsh Ngaio (Uusi-Seelanti)

A Man Lay Dead

Olen yhden Ngaio Marshin dekkarin lukenut ja vaikka se "värisyttikin" niin lukisin kyllä mielelläni muitakin. Häneltä on ilmestynyt suomeksi ainakin seuraavat: Esirippu nousee, Hansikoitu käsi, Murharisteily, Mustaa miestä ken pelkäisi, Odottamaton onkimies, Pettävä tuoksu, Serenadi ruumiille, Viimeinen este sekä novelli Kuolema radioaalloilla.

Marsh-Caldwell Anne Emilia Wyndham

Mayhew Henry London Labour and the London Poor

Meredith George

The Egoist

The Ordeal Of Richard Feverel / Nuoren Feverelin tulikoe

Tuosta Egoisti-teoksesta, jota ei ole suomennettu, minun täytyy kyllä sanoa, kun luin kuvauksia, että tulee mieleen Jane Austenin kirja Järki ja tunteet, sillä molemmissa on Willoughby-niminen egoistinen mieshenkilö, sattumaako?

Montgomery L.M. (Kanada) Emily of New Moon / Pieni Runotyttö

Ah! Montgomery. Alcottin ohella niitä merkityksellisiä kirjailijoita elämän varrella. Miksi kuitenkin Montgomery on noussut Alcotin ohi tutkijapiireissä? Tätä ihmettelen. Heissä on paljon samaa, mutta myös omaa näkemystä. 

Moore George Esther Waters

Mór Jókai (Unkari)

Az Arany Ember / Kultamies

Egy magyar nábob / Unkarilainen Nabob

de Morgan William Joseph Vance

Newman John Henry Callista (A Tale of The Third Century)

Anglikaanista katoliseksi kääntyneen, pyhimykseksi julistetun kirjoittajan romaani Kristittyjen vainoista.

Nightingale Florence Letters From Egypt. Hmm. Saattaisi olla kiinnostavaa ajankuvaa. 

Orczy Baroness Emmuska The Scarlet Pimpernel / Punainen Neilikka

Ranskan vallankumouksen aikaan sijoittuva tarina englantilaisesta ylimyksestä, joka pelastaa aatelisia giljotiinilta. Sarja löytyy kirjahyllyni 'aarteista'. Samoin englantilainen filmatisointi, jonka pääosissa ovat Anthony Andrews, Jane Seymour ja Ian McKellen. Toki Punaisesta Neilikasta löytyy myös vanhempi mustavalkoinen Hollywood-elokuva, pääosassa Leslie Howard.

Phelps Elisabeth Stuart (USA) The Gates Ajar,  The Story Of Avis

Potter Beatrix The Tailor Of Cloucester / Tarina räätälistä / Sisältyy Petteri Kaniinin satumaailma -kokoelmateokseen. Lastenkirja!

Raabe Wilhelm Karl  Abu Telfan, Return from the Mountains of the Moon (Saksa)

Kirjailijalta on julkaistu suomeksi teokset: Nälkäpappi , Musta kaleerilaiva (Mailta ja meriltä nro 8) ja Pikku Sofia ja hänen kissansa.

Reisen Harriet Louisa May Alcott

L.M.Alcotin elämänkerta olisi tietystikin vanhojen tyttökirjaklassikkojen ystävälle mukavaa lukemista. Saisipa vain suomenkielellä. 

 

Kuvakaappaus: Abebooks

Richardson Henry Handel (Australia)

The Getting of Wisdom

Kirjailjanimi on pseydonyymi, joka kätkee taakseen naiskirjailijan, oikealta nimeltään Ethel F. L. Robertson. Tämä tyttökouluun sijoitettu tarina kuulostaisi kivalta, valitettavasti sitä ei ole suomennettu, ruotsinkielisenä käännöksenä kyllä löytyisi, mutta se ei paljon auta. 

Robins Elisabeth The Convert. 

Naisten äänioikeustaistelua kuvaava teos.

Rose Phyllis (USA)

Parallel Lives

Viisi brittikirjailijaa avioliittoineen 'kulttuurisen kirjallisuustutkimuksen' kohteena, aika erikoinen tutkimusaihe, sanoisin.

Rossetti Christina Goblin Market and other poems

Yksittäisiä runosuomennoksia löytyy eri julkaisuissa (kts. lisätiedot Kirjasampo)

Ruskin John The Seven Lamps Of Architecture

Suomeksi löytyy: Kuninkaiden aarteet, Työ, talous ja sielu, Luonto ja ihminen poimintoja eri teoksista sekä lastenkirja Kultavirran kuningas (tarina Stiriasta) Karisto 1918 / Kultavirran kunigas tai Mustaveljet (Styrian tarina) Savukeidas 2014

Saki (Hector Hugh Munro) The Westminster Alice

Parodia tai satiiri, jossa Lewis Carolin Liisan seikkailut ihmemaassa on siirretty poliittiseen ympäristöön.

Sewell Anna Black Beauty / Pulska Musta tai Uljas musta

Kaikkien hevostarinoiden äiti, klassikko, josta on tehty elokuvia ja tv-sarjoja. En ole lukenut kirjaa, mutta muistan, kuinka lapsena, kun tultiin koulusta, oli kiire päästä television ääreen katsomaan Uljasta Mustaa tai Mustaa oria, mitä niitä nyt olikaan "vanhoina hyvinä aikoina".

Sewell Elisabeth Missing Amy Herbert

Skram Amalie (Norja) Constance Ring

Smedley Francis Edward Frank Fairlegh or Scenes from the life of a Private pupil

Smith Albert The adventures of Mr. Ledbury

Somerville Edith & Martin Violet Florence The Real Charlotte (Irlanti)

On kuvattu viktoriaanisen ajan ja irlantilaisen kirjallisuuden mestariteokseksi. Kuvaa anglo-irlantilaista aristokratiaa ja alkuperäistä irlantilaista talonpoikaisväestöä. 

Strachey Lytton Eminent Victorians

Stevenson Robert Louis

Treasure Island / Aarresaari ilmestynyt myös nimellä Merirosvon testamentti

Tales And Fantasies (Novellikokoelma sisältää kolme novellia, joista on suomennettu novelli Body Snatcher / Ruumiinryöstäjä.

The Merry Men And Other Tales And Fables

The Master of Ballantrae / Veljekset. Tästä on tehty myös elokuva Merten veijarit.

Tennyson Alfred Idyls Of The King

Runollinen tulkinta Kuningas Arthurin legendasta

Poems of Alfred Lord Tennyson

Thackeray William Makepeace

The History of Henry Esmond / Henry Esmondin historia hänen itsensä kertomana

The History of Pendennis

The Memoirs of Barry Lyndon

The Newcomes

Vanily Fair / Turhuuden turu(i)lla

Tolstoy Leo (Venäjä) The Kreutzer Sonata / Kreutzer-sonaatti

Tarina mustasukkaisuudesta

Tomalin Claire The Invisible Woman. The story of Nelly Ternan and Charles Dickens

Twain Mark The Prince and the Pauper (A) / Prinssi ja kerjäläispoika

Verne Jules (Ranska)

Le tour du monde en quatre-vingts jours / Maailman ympäri 80 päivässä

Voyage au centre de la Terre / Matka maapallon keskipisteeseen

L'Île mystérieuse / Salaperäinen saari

Warren Samuel Ten Thousand A Year

Watson Graham The Invention Of Charlotte Bronte

Wetherill Elisabeth The Wide, Wide World  (USA)

Wilde Oscar (Irlanti)

A House Of Pomegranates (Neljän novellin kokoelma)

De Profundis

The Collected Oscar Wilde

The Importance of Being Earnest

The Picture of Dorian Gray / Dorian Grayn muotokuva 

Wilson Harriet (USA) E. Our Nig

Wood Ellen East Lynne

Wood Mrs. Henry (Ellen Woodin pseydonyymi) The Channings

Woodham-Smith Cecil Florence Nightingale

Zola Émile (Ranska)

Nana / Nana

Au Bonheur Des Dames / Naisten paratiisi // Naisten aarreaitta

Naisten paratiisia on varioitu, sanoisinko parodioitu tv-sarjoissa. Ehkä kirja on parodia, en ole lukenut, enkä taida suunnitellakaan lukemista.


Tässä listauksessa vastaan tuli 27 tuttua teosta. Muutama erityisesti kiinnostava teos nousi esille ja joitakin teoksia, joihin voisi tutustua. Jokunen löytyy Gutenbergistakin. 

Viktoriaanista aikaa kuvaavia historiallisia teoksia ilmestyy nykyäänkin, vaan kuinka on, kuinka hyvin ne kuvaavat viktoriaanista aikaa? Eikö olisi kiintoisaa tutustua teoksiin, jotka on kirjoitettu kyseisenä aikana ja kuvaavat aikaansa aikalaissilmin ja -tavoin? 

Kuulisin mielelläni ajatuksiasi tämän listauksen tiimoilta. Nousiko sinulla esiin mitään tiettyä teosta, jonka olet lukenut tai johon voisit tutustua? 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti